Rozwój technologii, produkcja na masową skalę, zwiększająca się liczba mieszkańców przyczynia się do masowego korzystania z zasobów środowiska naturalnego. Presja na środowisko jest coraz większa, zwłaszcza w krajach wysoko rozwiniętych, podczas gdy ilość zasobów naturalnych nie zwiększa się. Zdano sobie sprawę, że niepodjęcie odpowiednich działań w kierunku zrównoważonego rozwoju i racjonalnego korzystania z zasobów naturalnych może doprowadzić do poważnego deficytu tych zasobów.
Pod koniec 2020 roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska przeprowadziło badania świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski dot. jakości powietrza.
Z przeprowadzonych badań wynika, że 65% mieszkańców Polski jest skłonnych zastąpić własny samochód na rzecz pojazdu elektrycznego.
Na zlecenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska pytano również Polaków o znajomość rządowych programów związanych z poprawą jakości powietrza. Wyniki były satysfakcjonujące 88% respondentów słyszało o programie rządowym „Czyste Powietrze”. O dotacjach programu „Mój Prąd” słyszało 86% badanych. O dotacjach programu „Stop smog” słyszało 77%.
Respondenci wśród pięciu najbardziej skutecznych sposobów na rozwiązywanie problemów związanych z zanieczyszczeniem powietrza wymienili: zapewnienie dopłat do ekologicznego źródła ogrzewania domu po wymianie pieca (35%), wymianę dotychczasowego ogrzewania na bardziej ekologiczne (22%), dofinansowanie produkcji energii odnawialnej (20%), ograniczenie ruchu samochodów (18%) oraz egzekwowanie dotychczasowych przepisów zapewniania odpowiedniej jakości powietrza (14%).
Zlecone przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska badanie zostało zrealizowane w dniach 16 -17 listopada za pomocą techniki CATI (ang. Computer Assisted Telephone Interview), czyli wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo. Ogólnopolska próba badanych w wieku 15 lat i więcej została dobrana losowo i jest reprezentatywna ze względu na zmienne demograficzne, takie jak: płeć, wiek i miejsce zamieszkania (wielkość miejscowości i województwo). Maksymalny błąd szacowania dla próby losowej liczącej 1000 osób wynosi +/-3,1%.
Zachęcamy do lektury całego raportu z badań.